Aksiyon Oyunculuğu

Sahne Dövüşü ( Stage Combat ) nedir ?

Sahne Dövüşü; sahne yapıtlarında ve filmlerde aktörleri olabildiğince güvende tutarken, şiddet aldatmacasınıyaratmak için kullanılan ve dinamik ve heyecanlı bir sanat formudur.

Kavga ve şiddet, kelimeler duygularımızı artık yeterince ifade edemediğinde meydana gelirler; ve bu yüzden yazarların ,anlatmaya çalıştıkları öykülerin mühim anlarında, şiddet ve kavgaları sıklıkla kullanmaları pek şaşırtıcı değildir. Shakespeare’den Shepard’a, yazarlar şiddeti anlattıkları hikayenin rotasını dramatik bir şekilde değiştirmek için kullanırlar ve aktörler bu şiddeti sahnede veya filmde güvenli ve etkin bir şekilde canlandırabilecek kapasitede olmalıdırlar.

En temel seviyede, sahne dövüşü; güvenli bir şekilde, sahnede dövüş hareketlerin canlandırılmasıdır. Ama bundan daha çok sanatsal bir formdadır. Fiziksel hikaye anlatımı, her şey tamamem doğru biçimde ve güvende kalırken; o anda ne olduğuna mümkün olduğu kadar doğru bir şekilde karşılık verir, karakterin düşüncelerini ve niyetlerini ifade eder, izleyicinin hikayeyi takip etmesine ve duygusal olarak eyleme dahil olmasına izin verir. Sahne dövüşü; herhangi bir karakterin deneyimleyebileceği, beceri, pratik ve uzman eğitimi gerektiren, en uç fiziksel ve duygusal durumlarda rol yapmaktır.

Akademimiz tarafından sunulan eğitim, aktörü sadece dövüş canlandırma becerisiyle değil, ayrıca partnerlerini ve izleyiciyi güvende tutacak çeşitli tekniklerde kullanılan kavramları anlama becerisiyle, hem de duygularını ve dövüşle anlatılan hikayeyi nasıl fiziksel olarak ifade edecekleri anlayışıyla donatır. Bu, aktörün doğru bir biçimde kendisini ifade etmesine, ayrıca inandırıcı ve heyecan verici bir performans sunmasına imkan verir.

Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings. Name Goes Here